Her Şey Seninle Var

İnsan manzaralarına takıldım bu gün.
Kâh gülümsedim kâh kızdım nedenlere kafa yordum.
Kimi mutlu kimi kederli. İzledim bir süre izlerken de düşündüm neye göre mutlu neye göre mutsuzuz nedir mutluluk ? her istediğimizi elde etmek mi yoksa yetinmeyi bilmek mi?
Nedir yaşam? var olmak ölmek nedir?

İnsan sorgulamaya devam ettikçe daha karmaşık bir ip yumağında buluyor kendini...Sorgularken içimize dönmemiz gerekiyor önce benliğimizden başlamalıyız ipin ucunu bulmaya,aslında o kadar basit ki... Fakat ego her zaman büyütmeyi ve karmaşıklaştırmayı sever ona göre hiç bir şey ''basit'' değil. Ego kendini büyütmeyi sevdiği gibi kendi ile ilgili olaylarıda büyütür.
Bu nedenle daha sade bakmalıyız ''olana'' nedenlerin altında neden aramadan.
Sürekli sorgularken buluyorum kendimi zihnim hiç boş durmuyor,hep bir karmaşa hep bir telaş ve gürültü sanki böyle olunca bir şeyleri çözecekmişim gibi... Zihnime kayıt üstüne kayıt yaptırıyorum ve her şey birbirine karışıyor... Halbuki sessizliğe ihtiyacım var.

Sakin olmalıyım, yaşam; fizik problemi mi sanki?
Önce varlığıma şükretmeliyim var olmasaydım hiç bir şey olmayacaktı bir manzara ben görürsem var bir çiçeğin kokusu ben koklarsam var müzik,dans,neşe,keder ''yaşam'' benimle var. Düşününce ne kadar da keyif alıyor insan bu durumdan işte o kadar basit aslında her şey. Varız ve hep var olacağız...Yok olmak diye bir şey yok'' ölüm canlının form değiştirmesidir'' toprağa karışıp toprak olmak, ağaçların köklerine ulaşmak, suya karışmak,
nehirlerle,denizlerle,balıklarla ''bir'' olmak oradan buharlaşıp bulut olmak yağmur olup toprağa yağmak...O kadar basit her şey...Bizlerle var hayat.
Anton Çehov'un dediği gibi:
'' Her şey basit olmalıdır...Tümüyle basit...Teatral olmamaktır esas olan...''

Yitik düşleriniz olmamalı hiç bir zaman.Sonuna kadar koşun ardından,rengi,şekli,zamanı hiç önemli değil onu kalıba hapsetmeyin. Bırakın soyut olsun öylesi daha kolay ona siz form vereceksiniz,sizler şekil verip renklendirecek siniz...İster düş deyin ister masal her şey sizinle var.

Sonya Renkli
Facebookta Paylaş
 

Makaleler


Angora Sanat
ANGORA SANAT Türkiye'nin Kültür, Sanat ve Yaşam Portalı - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
Web Tasarım Web Hosting Ankara : GLOBALNET