Hayatın Mahveden Havaları

Uzun bir söyleşidir hayat. Çatısı onarılmamış bir damdan akan, yağmur damlası gibi davetsiz misafirler katar yaşamımıza. Şaşırır kalırız; ağzımız açık bakarken, sıcak dumanı tüten kahve tadında sürprizler ikram eder. Daha kahvenin tadına varamadan acı bir şarap gelir ardından...Neler olduğunu anlamanız zaman alır.

Hayat işte; hiç beklenmeyenleri ya da beklenipte gerçekleşmeyenlerin sonsuz kaynağı.

Aklımızı bildiğimiz an başlar söyleşi kimi zaman kalabalık kimi zaman da ürpertici bir yalnızlıkta...Genellikle tek başınayken şahit olunur bu söyleşilere çünkü sessizlik hâkimdir ortama dikkatinizi dağıtacak kimsecikler yoktur.

Derin bir kuyuya dalmış gibisinizdir, sessiz sessiz parmak uçlarınıza basarak ilerlersiniz, içinizde bir yerde uyuyan o devi (ego) uyandırmadan ona görünmeden masum kalbinize sarılıp onu sevgiyle onurlandırmak istersiniz. Ona tattırdığınız acılardan dolayı özür dilemek kimi zaman aklınızın sesini dinlerken onu susturmaya çalıştığınız için af dilemek istersiniz. Bir şairin dizelerindeki yakarışları, pişmanlıkları andıran cümleleri yastığının altına çaktırmadan iliştiriverirsiniz.

Hayat uzun bir yolculuktur da aynı zamanda, istisnalar dışında.

Üstelik bir hayli uzun ve meşakkâtli. Cam kenarından izlersiniz manzaraları acele etmeden usulca devam ederseniz bir çok ayrıntıyı kaçırmamış olursunuz o küçücük nüanslar güzellikler katar hayata.

Mola vermek istediğiniz zamanlar olur, lâkin o zamanın kararını size bırakmak istemez oyunbaz hayat emri vâki yapar kendince, mıh gibi saplar sizi olduğunuz yere dalga  geçer gibi de zorlar sizi harekete geçin diye...Hayat işte, her şey beklenir ondan şımarık bir çocuktur onunla eğlenmeyi beceremezseniz o sizinle bir güzel eğlenir.

Hani der ya Orhan Veli;
"Beni bu güzel havalar mahvetti,
Böyle havada istifa ettim
Evkaftaki memuriyetimden.
Tütüne böyle havada alıştım,
Böyle havada âşık oldum;
Eve ekmekle tuz götürmeyi
Böyle havada unuttum;
Şiir yazma hastalığım
Hep böyle havalarda nüksetti;
Beni bu güzel havalar mahvetti."

İşte bu havaların sebebi hayatın ta kendisi. Bizi bu havalara hayat dahil etti bizimle eğlendi. Her defasında o bizi sobeledi. Sizce sıra bize gelmedi mi?

Sonya Renkli

Facebookta Paylaş
 

Makaleler


Angora Sanat
ANGORA SANAT Türkiye'nin Kültür, Sanat ve Yaşam Portalı - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
Web Tasarım Web Hosting Ankara : GLOBALNET