Orman Su ve Çevre Bakanlığı TSM Korosu

Ankara  Orman Genel  Müdürlüğü -  Orman Su ve Çevre Bakanlığı TSM Korosu

"Çok insan anlayamaz eski musikimizden

Ve ondan anlamayan bir şey anlamaz bizden

Açar bir altın anahtarla ruh ufuklarını

Hemen yayılmaya başlar sada ve nur akını"

Y.Kemal Beyatlı

 


Ankara  Orman Genel  Müdürlüğü -  Orman Su ve Çevre Bakanlığı TSM Korosu

Orman Su ve Çevre Bakanlığı'nın  bünyesinde kurulan T.S.M korosu, Bakanlık ve Genel Müdürlüğün çalışanları ve dışarıdan
katılımlarla çalışmalarına devam eden  nezih bir topluluk.

Koro'nun adının resmiyetine aldanıp da "çok ciddi bu da neymiş, kesin çok sıkıcıdır demeyin sakın."
Ben de bu koro'nun bir üyesiyim, çalışmalardan bazen  istemeyerek  kaytarsam da her gidişimde inanılmaz  keyif  alıyorum. Şefimiz Sevgili Çiğdem Gürdal; kendisi Kültür ve Turizm Bakanlığında çalışıyor. Aynı zamanda TRT radyo ve televizyonunda programlar yapıyor. Bizi kırmayıp şefimiz olmayı kabul ederek bizleri  onurlandırmıştır.  Ayrıca bundan önceki çalışmalarımız da bizlere  çokça  emeği geçen değerli  Şehriban  Kasapoğlu'nu  unutmadık. Geçen  dönem Şehriban hocamızın yönetiminde konser vermiştik. Ben de solo söyleme cesaretinde bulunmuştum. Güzel bir deneyimdi. İyi ki varsınız güzel insanlar.

İki yıldır bu koronun çalışmalarına katılıyorum. Her biri ayrı değer olan arkadaşlarımla haftanın bir günü Bakanlığın toplantı salonunda bir araya gelip, şefimiz Çiğdem Hanım'ın  yönetimiyle birbirinden güzel eserleri  yorumlamaya çalşıyoruz.

Dinlemeye ve de yorumlamaya doyamayacağımız eserler. Türk Sanat Müziği, ruhumu okşayan en sevdiğim müzik dalı diyebilirim.
"Klasik Türk Musikisi / Türk Sanat Müziği"  makamlı bir Türk müziği türüdür. Klasik Türk müziği, Klasik Batı müziği ve Hint müziği ile dünya üzerinde süreklilik ve gelenek oluşturma bakımından mevcut birkaç klasik müzikten birisi olarak  değerini  korur.

Klasik Türk müziği; Orta Asya, Selçuklu ve özellikle Osmanlı uygarlığının bir ürünü olarak, pek çok milletin müziklerini etkilemiştir.
Bu muhteşem sanatın insan üzerindeki etkisi yadsınamaz 9. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar,Türk hekimlerinin müzikle tedaviyi etkin bir şekilde kullandıkları tarihi kayıtlarda mevcuttur. Günümüzde Avrupa ve Amerika'da müzikle tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.
e...boşuna dememişler 'müzik ruhun gıdasıdır' diye.  Eğer müziği  seviyorsanız ve biraz da sesim/kulağım var diyorsanız,
hiç durmayın hemen bir müzik dalıyla uğraşın...İster çalın ister söyleyin hiç fark etmez, zaman ayırmaya değer.

Bizim müstesna koromuza gelince, eğer bir değişiklik olmazsa  21 Mart Dünya Ormancılık günü'nde bir konser vermek üzere çalışmalara son hızla devam etmekteyiz. Amacımız bu değerli eserleri en güzel şekilde yorumlamak  ve  bizi dinleyip izleyenlere  keyifli saatler yaşatmak.

Sonya Renkli

Facebookta Paylaş
 

Makaleler


Angora Sanat
ANGORA SANAT Türkiye'nin Kültür, Sanat ve Yaşam Portalı - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
Web Tasarım Web Hosting Ankara : GLOBALNET