Kuba, Kuba

Geçtiğimiz hafta Küba’daydım, başka bir dünyada değil, gerçek dünyadaydım. Küba, gerçek dünya. Diyorum ki, tüm ülkeler bir araya gelsin Küba’yı sit alanı ilan etsin, böylece gelecek nesiller yaşadıkları yeryüzünün aslında nasıl olduğunu görsün. Tarım ilacı yok, baz istasyonu yok, trafik yok, yüksek bina yok, duman yok, pislik yok, çöp yok şu anda bu şehirde bizi rahatsız eden ne varsa, en küçüğüne kadar, Küba da o yok. Ne muazzam bir ortam düşünün.

Eğitim sorunu yok, 15 yaşına kadar zorunlu eğitim devlet tarafından karşılanıyor, sağlık sorunu yok, bugün dünyaya en iyi hekimleri gönderiyorlar, internet yok, dünyaya kapalılar diye hayıflandık ama, belki de kötü bir şey değildir bu acayip hormonlu gdo lu, orasından burasından ürkütücü yumrular çıkmış dünya ile bağlantılı olmamak. En önemlisi avm yok, ne çok şanslılar bu açıdan anlatamam, dükkan yok, çirkin vitrinleriyle gözlerimizi yoran mağazalar yok, tanrım ne harika bir şey bu. Fakirler evet ama kime göre, hangi kritere göre fakir, oradan bakınca biz daha fakirmişiz gibi geldi zaman zaman. Duygusal olarak kıskanılacak derecede özgürler, istedikleri gibi giyiniyor, sevişiyor, dans ediyorlar. Bizim ağırlığı altında hayatımızın en güzel yıllarını ezip yok ettiğimiz o acı toplum kuralları yok. Mutlaka aksayan, hoşumuza gitmeyen taraflar var evet, ama hangimizin gerçeği daha insanı, hangimizin yaşamı insanca. Bizim ve dünyanın yoksulları, yaşam esirleri, bir lokma için onurların satıldığı anları düşününce. Ben duygusalım biliyorsunuz, biraz da duygusal bakıyorum durumlara, mutlaka itiraz edenler olacaktır, hepsine saygı duyuyorum. Küba öyle bir durumda ki, her görüş haklı çıkar. Bu işin içinden çıkamayız kısacası, en iyisi doğal güzelliklere, o şahane turkuaz rengiyle ayaklarımızın altına serilen Karayip denizine dönelim biz.


Rehberimiz Rody burada iki mevsim var diyor, sıcak ve çok sıcak, biz sıcak mevsimdeyiz, gündüz güneşten bunalmıyoruz, gece üşümüyoruz, Akdeniz’imizde olduğu gibi gece baygın kokularını saçan çiçeklerle uyuyoruz, deniz kokusu, tuz kokusu, cangıllardan yükselen yeşil kokusu. Başımızın üstünde bütün gün uçan kocaman kuşlar, görünce hayretle bakakaldığımız doğal horozlar, tavuklar. Yıllardır tavuk yemeyen ben o doğal tavukları büyük bir iştahla yiyorum, şahane deniz ürünlerini anlatmasam daha iyi. Müzik müzik müzik, her yerde dans ediyoruz, alkolle arası hiç de iyi olmayan ben, sunulan her Rom’u içiyorum, ananas suyu ve rom, şeker kamışı suyu ve rom, Hindistan cevizi suyu ve rom. Rom, dans, turkuaz okyanus, gerçek doğa, hayır sarhoş olmadım ama mutluluğun doruklarındayım. Teşekkürler Hayat tabi ki.
Bu kadar güzelliğin içinde en çok etkilendiğim 1 Mayıs yürüyüşü oldu, 1 Mayısların bizim nesil için önemi başkadır, elimizde Türk bayrakları ile Havana da Devrim meydanında o coşkunun içinde olmak, o heyecanın bir parçası olmak öyle bir duygu ki anlatılmaz. Meydanda bir an durdum ve tanrım dedim bu an hayatımın en mutlu anı. Bu kadar büyük bir kalabalıkla aynı duyguyu paylaşmak… Dünyanın bütün servetleri bir araya gelse o anın mutluluğunu satın alamaz.
Yürüyüş sonrası bir başka satın alınamaz an yaşıyoruz. Havana limanında bir Atatürk heykeli var, heykeltıraşı Devlet Sanatçımız Metin Yurdanur, Metin Hoca yanımızda ve biz 1 Mayıs 2013 de Havana’da Atatürk’ün huzurundayız. Hoca, eseri olan büste sessiz bir saygıyla yaklaşıyor, elini uzatıp okşuyor, nasılsın, iyi misin der gibi. O ana şahit olduğum için gerçekten çok şanslıyım.


Zenginlik bu işte, boşuna banka hesaplarınızı kontrol edip durmayın, zenginlik el değmemiş bir coğrafyada, turkuazda, sanatta, birlikte yaşanan coşkulu duygularda, müzikte…

Asıl zengin benim. Bu gezi ve sonrası hep söylediğim bir cümlenin bir kez daha doğruluğunu gördüm, kendimi kutladım.
‘’ Sevgi ve dostluk bakidir’’   Sevgimizin ve dostluğumuzun baki olduğunu görmek güzeldi.
Bu gezi için Sevgili Abidin Lütfi Demir ve Metro Turizme sonsuz teşekkürler, sloganım Abidin Lütfi Demir nereye ben oraya.

LALE ATAMAN


Facebookta Paylaş
 

Makaleler


Angora Sanat
ANGORA SANAT Türkiye'nin Kültür, Sanat ve Yaşam Portalı - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
Web Tasarım Web Hosting Ankara : GLOBALNET