Duygulardan Anarşi

“Benim anarşim delilik hali…”

“Benim anarşim delilik hali…”  dediğinde kadın gökyüzü ağlamaya hazırlanıyordu. Hatta ağlamamak için diretiyordu.  İçe geçmiş bir güzel karışmış duygular silsilesi içinde yol alan amansız bir ortaçağ gemisi gibiydi duyguları.

Tüm dünyanın orduları birleşmiş üzerine doğru geliyordu sanki. Kılıcını çekti ama nafile kime vuracaktı ki en önde duranlar en yakınları değil miydi.

O da kadındı bu ülkede, o da bireydi, o da sevmişti. O’nun da hataları vardı. İnsan olmayı, zamanı her şeyi unutmak istiyordu. Tek isteği vardı huzur…

Huzurun gölgesinde sevişmek istiyordu, konuşmak ki anlatmak ve de anlamak istiyordu.  Bu kadarı bile çok görülmüşken  nasıl mutlu olabilirdi.

Anne kurbanları, baskı kurbanları, cinsiyeti olmaksızın tüm çocuklar, kurbandı. Sadece anarşist ruhlar yırtmıştı bu cendereyi.  Yol uzundu, menzil uzak, zor olsa da hayat eğlenceli de kılınabilirdi.

Delilik halindeydi kadın dudaklarında sevgi sözcükleri, ruhunda ayrılık rüzgarları. O’nun yerine kararlar veriliyordu. Oysa kimse O’nun yerine işeyemezdi.

Delilik haline uyandığında o sabah bu kadın, anarşist ruhların hepsi toplandı. Uyku sersemiydi kadın, yanağındaki dokunuşları hissetmedi ama kulağına söylenenleri duydu. “Sensin dünyanın merkezi, sensin kararlarının efendisi, hayallerinin peşinde koş, sensin duygularının efendisi”

“M” harfine taktı kadın. Olumsuzlukların efendisi idi “M”. YapMa, etMe, elleMe, dokunMa, konuşMa ve daha niceleri. Sonra bir “M” daha keşfetti, susMa , durMa.

Olumsuzlukları bir yana itip susMadı kadın durMadı da.

O seviyorsa o istiyorsa konuşacak bir şey mi kalmış idi ki.

Kendi değerleri üzerinde yükseliyordu. Hor görülen cinslerine inat, yükseliyordu, kanatlanan duyguları büyütecekti onu güçlendirecek, sistem bir yana sistemim köleleri ne de sırtını dönecekti.

Kadındı çok güçlüydü.

 

Jan Paçal

 

 

 

 

Facebookta Paylaş
 

Makaleler


Angora Sanat
ANGORA SANAT Türkiye'nin Kültür, Sanat ve Yaşam Portalı - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
Web Tasarım Web Hosting Ankara : GLOBALNET