Anadolu'nun Zirvesinde Buluşalım


“ANADOLU’ NUN ZİRVESİNDE BULUŞALIM”
25. DÜNYA ÜNİVERSİTELER KIŞ OYUNLARI

Yazı ve Fotoğraflar: Sami TÜRKAY (FSK Üyesi)
Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir


Erzurum’a ilk olarak 1995 tarihinde Atatürk Üniversitesi tarafından düzenlenen “Fotograf Günleri” nde gitmiştim. O günden bu yana Kaçkar Dağlarında zirve yapmak için 1998 ve 2000 yıllarında, yırtıcı kuşların göçlerini izlemek için de 2010 yılında bir kez daha gittim. Bu kısa aralıklarda bile Erzurum’un sürekli değiştiğine ve geliştiğine tanık oldum.

Tartışılmaz bir gerçek var ki, ülkemiz için bu çapta bir organizasyon çok büyük önem taşımakla birlikte sonraki organizasyonlar için de büyük bir deneyimdir. Kış oyunları nedeni ile Erzurum’a yapılan spor kompleksleri, bu spor branşlarının ülkemizde gelişmesini temin edecektir. Daha da önemlisi bu nevi spor yatırımlarının Erzurum’da gerçekleşmesi, yöreyi daha da ileriye taşıyacak ve Erzurum’un kış sporlarıyla ilgili bir turizm merkezine dönüşmesine yol açacak ve böylece Erzurum’un sosyo-ekonomik yapısına katkı verecektir. İşin aslı, Erzurum bu günden itibaren, Türkiye’nin kış turizmi merkezi olmuştur zaten.

25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları nedeniyle 2011 de fotograf amaçlı olarak kadim dostum Fikret Özkaplan’ la birlikte yine Erzurum’ da idik.

Giderken kafamızda canlandırdığımız kış oyunları içerisinde yer alan değişik branşların ve bugüne kadar televizyon kanallarından hayranlıkla izlediğimiz yarışmaların ülkemizde gerçekleştirecek olmasının haklı gururu ile yola çıktık, gördüklerimiz de bizi gerçekten çok mutlu etti. Etkinliğin yüksek heyecan barındıran yanı ise, oyunları canlı izliyor olmamız ve fotograflayabilmemizdi tabiî ki.

Organizasyondaki ufak tefek aksaklıklar ve Erzurum’un bu mevsimde doğal koşullarının getirdiği güçlükler bu coğrafyanın dışından gelen insanları zorlamış olsa da organizasyon ekibi tüm dünyadan tam not almayı başarmıştır.

Fotograf anlamında, spor fotografları konusu, çok ciddi bilgi birikimini ve sıradışı fotograf ekipmanını gerektirir.

Spor fotograflarının etkili olabilmesi için, özel anlarda sporcunun aldığı zorlu konumla birlikte yapılan hareketin doğru zamanlama ile fotograflanması gerekecektir. Ancak bu başarılabilirse, bu spor etkinliğinin anlatımı güçlü şekilde vurgulanabilir, ifade edilebilir.

Program sıkışıklığı ve çakışmalar nedeniyle, bütün branşlardaki yarışmaları izlemek konusunda hayli zorlandığımızı belirtmeliyim. Bu güçlüklere rağmen bütün branşları izlemeye çalıştık. Salonlarda fotograf anlamında doğru konum ve açılar bulunabilme şansımız pek yoktu. Ama bütün olumsuz koşulları sonuna kadar zorlayarak fotograf çalışmamızı sürdürdük.

Organizasyon fotografı sadece medya anlamında algılanarak spor muhabirleri derneği üzerinden katılıma yol açmış. Spor muhabirlerinin de mensup oldukları medya kuruluşlarının kullanacağı fotografları üretme çabası içerisinde olduğu bir gerçektir.

Birbirinden zorlu branşları içeren ve “Anadolu’ nun zirvesinde buluşalım” sloganıyla dünyanın dört bir yanından üniversiteli sporcuları davet eden 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunlarının stadyumdaki açılışı bütünüyle folklorik motiflerimizin işlendiği modern danslarla bir görsel şölene dönüştü. Yerli ve yabancı izleyicileri büyüleyen bu şölen, ileri teknoloji ve profosyonel bir yayıncılık anlayışı ile dünyaya aktarıldı ve hiç şüphesiz büyük beğeni kazandı.

ALP DİSİPLİNİ
Birbirinden zorlu branşları içeren 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunlarının temel branşlarından biri Alp Disiplinidir. Belli bir yükseklik (eğim) den kayakla yapılan, özel aralıklarla yerleştirilmiş kapılardan geçerek en hızlı aşağıya inmenin temel olduğu bir yarışmadır bu. Olimpiyat sporları arasına katılan alp disiplini, slalom (SL), büyük slalom (GS), süper büyük slalom (super-G) ve iniş yarışları olmak üzere 5 kategoriden oluşur. Slalom en teknik ve yavaş kategoridir. Hız saatte 55 km’ye ulaşır. İniş (Downhill) bu disiplinin en hızlı yarışıdır. Hız saatte ortalama 100 km'yi bulur. Büyük slalom yarışması teknik, süper büyük slalom ise hız yarışması olarak kabul edilir ve iniş yarışlarına yakın hızlar elde edilir.

SNOWBOARD
1960'larda Amerika'da geliştirilen snowboard sörf, kaykay ve kayak için gerekli becerilerin bir araya gelmiş halidir. Ayakların bağlı olduğu geniş, kayağa göre daha kısa ama kayağa benzer bir tahta üzerinde yarışan snowboardcular, hızları ve eğimlerdeki cesaretleriyle tanınır. Snowboard iniş yarışları, mogul teknikleri, yarım ve çeyrek rampalarda sergilenen riski çok yüksek numaralar, powder riding (toz haline gelmiş kar üzerindeki yarış) gibi çeşitli tekniklerden oluşur. Alp snowboardu olarak bilinen teknik, iniş yarışlarında kullanılan yeteneklere benzer yetenekler gerektirir. Dev slalom adı verilen parkur geçitlerden oluşur. Yarışın amacı, mümkün olduğu kadar hızlı gitmektir. Bir geçidi unutmak, diskalifiye ile sonuçlanır. Paralel dev slalomda, birbirine paralel iki parkurda yarışan iki yarışçı vardır.

CURLING (Erzurum’ lular “karling” diyor)
"Buz üstünde satranç" olarak da adlandırılan curling; yetenek, dikkat ve strateji gerektiren bir oyundur. Curling, dörder oyuncudan oluşan iki takımla bir buz pisti ya da 'ring'i üzerinde oynanır. Takımların amacı taşlarını halka hedefin merkezine yani T' ye, diğer takımın en yakın taşından daha yakına gelmek üzere kaydırmaktır. Bir maç 10 raunddan ya da oyundan oluşur ve her oyuncunun iki taş atış hakkı vardır. Bu da her oyunda toplam 16 taşa eşittir. Skip' in yönlendirmesiyle takım, taşın önünü silerek T' ye doğru giden her taşın hızını ve yönünü ayarlamaya çalışır.

KISA MESAFE SÜRAT PATENi
Kısa kulvar pateni henüz genç bir spor dalıdır. Güney Kore ve Avustralya gibi geleneksel olarak paten yapmayan uluslardan gelen birçok sporcuyu etkilemiştir. Kısa kulvar yarışlarında şerit işaretleri olmayan bir daire içinde yarışan altı patenci vardır. Çarpışmalara sık rastlanır. Ayrıca kısa parkurlarda düzenlenen dört kişilik takımların katıldığı bayrak yarışları da vardır.

KAYAKLA ATLAMA
Kayakla atlama, dik bir rampadan aşağı kaymayı, havalanmayı, mümkün olduğunca yükseğe atlamayı ve ardından düşmeden yumuşak bir biçimde inmeyi içeren gösterişli bir spordur. Bu sporda en iyi olanlar, havada süzülürken yatay duruşlarına –ve sinirlerine-, kayakları yere değene kadar hâkim olabilenlerdir. Bu popüler ve genellikle erkek egemenliğindeki sporda yarışçılar sadece uzun atlayışlar için değil, kalkış, uçuş ve inişler için de rekabet eder.

BUZ HOKEYi
Buz hokeyi buz üstünde oynanan hızlı ve aksiyon dolu bir oyundur. 20 dakikalık üç periyoddan oluşan, 60 dakika boyunca vücutlarının çeşitli yerleri korumalarla dolu altışar oyuncu, pişirilmiş kauçuk pakları ellerindeki çubukları kullanarak rakip kaleye göndermeye çalışır. Buz hokeyi dinamik ve hem izlemesi hem de oynaması çok heyecanlı bir oyundur.

SERBEST STiL KAYAK
Serbest stil kayak, kayağın en dinamik formlarından biridir. 1930'larda Norveç'te, alp disiplini ve düz yarışların antrenmanlarında yarışçıların akrobatik hareketler sergilemeleriyle ortaya çıkmıştır. Serbest stil kayağın iki ana türü mogul ve aerial'dır. Mogul stili "mogul" adı verilen küçük çıkıntılarla dolu yüksek bir tepeden aşağı doğru kayarken iki rampanın üzerinden atlama kuralına dayalıdır. Aerial stili ise bir rampa üzerinden atlayıp havada dönüşler ve spinler yapmayı içerir. Üçüncü tür acro ise daha sınırlı şekilde uygulanmaktadır. Olimpiyat sporu olarak kabul edilmeyen acro, bir tepe üzerinde yapılan jimnastik hareketleri ve dansın bir araya gelmiş biçimidir.

ARTiSTiK PATEN

Teknik ve estetiği bir araya getiren artistik patinaj; atlayış, dönüş ve spirallerin bir karışımıdır. Bireysel patenciler, belirlenen hareketleri teknik, yetenek ve estetik sunumu değerlendiren jürinin önünde uygular. Artistik patinajcılar, zorluk dereceleri farklı olan ve kendilerinden yapılması beklenen hareketlere dair teknik becerilerini sınayan ve sanatsal ifadelerini de ortaya koyabilecekleri kısa bir program hazırlarlar. Artistik I. Patinaj, 1924 Kış Olimpiyatları' nda resmi bir spor dalı haline gelmiştir.

BiATHLON
Biathlon, kay aklı koşu ile tüfekli atışın bir araya getirildiği bir kış sporudur. Sporun 18. yüzyıl İskandinavya'sına dayanan askeri kökenleri vardır: askerlerin uzun Norveç ve İsveç sınırı arasında devriye gezerken iyi nişan almaları ve hızla kayabilmeleri gerekiyordu. Bireysel, sprint, takım (relay), takip (pursuit) ve toplu çıkış (mass start) etkinlikleri vardır. Tümü engebeli ve parkurlardaki turlarda, yarışmayı ve atış mesafesindeki hedeflere ateş etmeyi içerir.
Başlangıçlarını genellikle belirlenmiş zaman aralıklarıyla yapan yarışmacılar, 'skating' stili ile kayar ve , zamana karşı yarışırken hedefleri vurmak için dururlar. Ateş ederken ayakta durmak ya da yüzükoyun eğilmek tercih edilir. Bir hedefi kaçırmak cezalandırılır. Yarış mesafesi ve hedeflerin sayısı etkinliğe bağlıdır.

KAYAKLI KOŞU
Kay aklı koşu, klasik /stil olmak üzere ikiye ayrılır. Yarışlar 400 m'lik uzunluklardan başlayarak 50 km veya daha uzun maratonlara kadar gider. Klasik yarışlarda yarışçılar uzun düz adımlar kullanır ve önceden belirlenmiş olan patikalarını sadece sollayıp öne geçme amacıyla terk ederler. Daha hızlı olan serbest disiplindeyse, kayakçılar değişimli kayakların üstünde pateni anımsatan hareketler yapar.
Facebookta Paylaş
 

Angora Sanat
ANGORA SANAT Türkiye'nin Kültür, Sanat ve Yaşam Portalı - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
Web Tasarım Web Hosting Ankara : GLOBALNET