Sanal Ortamda İyi ve Doğru Fotoğrafın Zorlukları

İnternetin sanal zorlukları
İnternetin yaşama neler kazandırdıklarını hepimiz çok iyi biliyoruz, hatta onsuz bir yaşamı çoğu zaman düşünemez bile olduk. Ancak her yararlı olguda olduğu gibi, internetin de yanlış ve bilinçsiz kullanımından kaynaklanan zorluklar da yaşamaktayız. Yaşanan bu tür zorlukların temelinde, insanlarımızın maalesef, araştırma, inceleme ve sorgulamaya pek meraklı olmamaları ve “öylesine” bir günlük yaşamı tercih ediyor gibi yaşamalarıdır. İnternet öncesi yaşamı anımsarsak, herhangi bir konuda konuşabilmek ya da yazabilmek için ya bolca araştırmalar yapmak gerekirdi. Ama şimdi her isteyen, her bilgiyi iki tuşa dokunarak elde edebilmekte, ama ulaştığı bilgilerin doğruluğunu araştırmadan, incelemeden, düşünmeden, çoğu zaman “olduğu gibi” kabul etmektedirler. Bu “öylesine” yaşamı tercihin bir türüdür. Düşünen, düşünmeyi ve araştırmayı seven her birey, ulaştığı kaynakların “yanlış olabileceği” olasılığını asla gözardı etmez. Ancak, sorgulama becerisini bir yaşam biçimine dönüştüremeyen insanlar, maalesef çoğu konularda yanlış yapabilme durumundadırlar. İnternetin onca kolaylıkları, yararları ve güzelliklerinin yanında, sorgusuz ve sorumsuz kullanımlar sonucunda, ciddi zorluklar da yaşatabileceği unutulmamalıdır. Doğru ve sorgulanmış bir bilgi, özel ve genel yaşamın mutlaka yararına olacaktır.

Sanal ortamda “iyi ve doğru” olanı bulmak
Gerçek yaşamda neyin ya da kimin “iyi ve doğru” olduğunu anlamak, sanal ortamlara göre çok daha kolaydır. Çünkü yaşadıklarınız, konuştuklarınız, yaptıklarınız hep birer gerçektirler. Ama sanal ortamlarda, karşınızdaki kişinin gerçek kimliğini, adını ve hatta cinsiyetini bile maalesef bilemezsiniz. Bu sanal; bir anlamda bilinmezlik ve gizlilik ortamının insanlara yaşattığı pek çok olumsuzlukları da biliriz, ya da en azından duymuşuzdur. Bilinen bu gerçekler ve zorluklara rağmen, internetin sanal ortamlarında, karşımızdaki insanları “gerçek” kişi olarak görmemiz, “var gibi” gösterilen obje ve olguları da “gerçekte varmış gibi” kabullenmemiz doğru olmayacaktır. Sanal ortamlarda doğruyu yaşayabilmek için, gerçek yaşamdakinden çok daha araştırmak, incelemek ve düşünmek zorundayızdır.

Sanal ortam ve “öylesine” fotoğraflar sorunu
İnternette, sanal ortamın erişim ve kullanım kolaylığı nedeniyle, fotoğrafın ne olduğunu bilmeden, sanal ortamlarda “öylesine ve basitçe” öğrendiği birkaç bilgi(!) ile, fotoğraf çalıştığını yazan, çektiği fotoğrafları sınırsız(!) her gruba, her sayfaya ekleyerek, fotoğraflarını paylaşma(!) çabası içinde olan çok, ama çok sayıda internet kullanıcısı var.. Bu şekilde, eline bir fotoğraf makinası alan, ve hatta cep telefonunun kamerasıyla fotoğraflar çekerek, bunları “öylesine” fotoğraf paylaşım sitelerinde paylaşan internet kullanıcılarının yaptıkları, sadece “öylesine” bir eğlence olmaktan başka bir şey değildir, olamaz da!
İşin en ilginç, en acımasız ve belki de en tutarsız noktası ise, aynı fotoğraf paylaşım sitelerinde, gerçek anlamda fotoğrafla ilgilenen, en azından temel eğitimini almış fotoğrafçılar ile “öylesine” fotoğraf çeken internet kullanıcılarının fotoğraf çalışmalarının yan yana yer alıyor, alabiliyor olması!.. Fotoğraf ile çok fazla bir ilişkisi, bir bağı olmayan çok, ama pek çok sayıda insanın ise, sanal ya da gerçek arkadaşlık ilişkileri içerisinde, “öylesine” bir fotoğrafa “çok güzel... harika... kutlarım...” gibi yorumlar(!) yapıyor olmaları, maalesef gerçek fotoğraf adına üzücüdür. Gerçek fotoğrafla bir tanışıklığı olmayan izleyiciler ise, çok sayıda olumlu ve güzel yorumlar yapılan bir fotoğrafı, gerçekten güzel ve başarılı(!) sanabilmektedirler. İnternette “öylesine” fotoğraflar paylaşımının, gerçek ve doğru fotoğrafa haksızlık bakımından en çok dikkat çeken yönüdür bu. Gerçek anlamda fotoğrafla ilgilenenlere, bu tür sanal ortamlarda ciddi bir görev düşmektedir. Sabır ve özveriyle, görülen yanlışlara ya müdahele edilmeli, ya da “öylesine” olmayan fotoğrafların, “öylesine” ortamlarda paylaşılmaması için çaba gösterilmelidir.

İyi fotoğraf için araştırma, inceleme, sorgulama
Yaşamın her konusunda olduğu gibi, internet kullanımı ve sanal ortamda bilgi paylaşımı konusunda da düşünme, araştırma, inceleme ve sorgulamalar yapmanın gerekliliği ve zorunluluğu unutulmamalıdır. Eğer iyi ve doğru fotoğraflar görülmek ve izlenmek isteniyorsa, takip edilecek adresler ve kişiler konusunda seçici olmak zorundasınızdır. Bunun için doğru bir araştırma, sizi mutlaka doğruya götürecektir. Karşınıza çıkacak her adres veya her bilginin, inceleme ve sorgulama yapılmadan kabullenilmesi yine yanlış olabilecektir. İyi ve doğru fotoğrafın öncelikli adresi, ne denli yanlış ve eksikleri olursa olsun, yine de, “fotoğraf sanatı dernekleri” olmalıdır. Tabii ki bu dernekler dışında çok sayıda saygın ve değerli fotoğraf kurumlarımız da vardır. Bu kurumları araştırmak ve incelemek için, tanıdığınız bir fotoğrafçıdan da yardım alabilir ve doğru adresin ya da adreslerin nereler olabileceği konusunu araştırabilirsiniz. Ne şekilde ve hangi düzeyde olursa olsun, yapacağınız araştırma, inceleme ve sorgulamalarınızın, sizin iyiye ve doğruya ulaşma olasılığınızı arttıracağına inanmalısınız. Bu çabalarınız, sizin öylesine fotoğraflardan ve öylesine fotoğraf adreslerinden uzak durmanızı; iyi ve doğru fotoğraflara ulaşabilmenizi sağlayacaktır, inanın. Ama, maalesef bu önerdiklerim, günümüzün kolaya meraklı; araştırmaktan ve sorgulamaktan kaçınan insanları için çok zor gibi görülebilir. Kolaycılığı tercih, bir anlamda öylesine ve sıradan olanı tercih etmek olmayacak mıdır?

“İyi ve doğru” fotoğrafa ulaşabilmek
Doğru bir fotoğraf adresinde: doğru bir fotoğraf kurumunda en azından temel fotoğraf eğitimi alarak fotoğrafa başlamak, “iyi ve doğru” fotoğrafa ulaşabilmek için en doğru tercih olacaktır. Fotoğraf eğitimi alacak, alabilecek olanaklardan uzak olanların ise, internetin sunduğu kolaylıklar sayesinde, fotoğraf bilgilerini ve temel eğitimlerini sağlayabilecek adresleri sıkı bir şekilde takip etmeleri uygun olur. Ya da, fotoğraf eğitimi ve temel bilgileri içeren, değerli fotoğrafçılarımızın kaleme aldığı çok güzel, zengin ve doyurucu kaynak kitaplar bulmanız, edinmeniz ve yararlanmanız da olasıdır tabii ki. Günümüzde internet sayesinde her şey o kadar kolay ki: örneğin, Google’a girin, “fotoğraf eğitimi” – “fotoğraf bilgileri” ya da “fotoğraf kitapları” yazın, göreceksiniz, karşınıza çok sayıda adres ve kaynaklar çıkacaktır. Biraz araştırarak, varsa fotoğrafçı tanıdıklarınıza danışarak, iyi ve doğru fotoğrafa ulaşabilmenin yol ve yöntemlerini bulacağınıza inanıyorum.

Mahmut Özturan
www.mahmutozturan.net

***

Büyük illerimizdeki Fotoğraf Sanatı Derneklerimiz:

Ankara
FSK
Web: http://www.fsk.org.tr
E-posta: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir
Telefon: (0312) 230 46 16

Ankara
AFSAD
Web: http://www.afsad.org.tr
E-posta: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir
Telefon: (0312) 417 21 15

İstanbul
İFSAK
Web: http://www.ifsak.org.tr
E-posta: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir
Telefon: (0212) 292 42 01

İzmir
İFOD
Web: http://www.ifod.org
E-posta: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir
Telefon: (0232) 464 32 12

Bursa
BUFSAD
Web: http://www.bufsad.org
E-posta: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir
Telefon: (0224) 225 51 50

Adana
AFAD
Web: http://www.afad.org.tr
E-posta: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir
Telefon: (0322) 458 42 24
Facebookta Paylaş
 

Angora Sanat
ANGORA SANAT Türkiye'nin Kültür, Sanat ve Yaşam Portalı - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
Web Tasarım Web Hosting Ankara : GLOBALNET