Mahmut Özturan - Fotoğraf

Fotoğraf makinası, ilk defa: “karanlık kutu” olarak rönesans devri sanatçıları tarafından bulundu. Gün ışığının girdiği ufak bir delik aracılığıyla karanlık kutunun öteki ucunda objenin ters çevrilmiş görüntüsü elde edilebiliyordu. Bu buluş, insanı fotoğraf makinasına götürdü. Fotoğraf; “ışıklı yazı” anlamına gelen (photos: ışık) ve (graphe: yazı) sözcüklerinin birleşmesinden meydana gelir. Çeşitli araçlar ve gereçler kullanarak, bir konunun görüntüsünü, kimyasal maddeler ya da sayısal ortam yardımıyla özel bir düzeye geçirme olarak tanımlanır. Fotoğrafın özü, ışık ve ışığın bazı maddelerin renk ve tonlarında yol açtığı etkilerle ilgilidir.

Günümüzde fotoğraf, sayısal (dijital) biçimiyle herkesin güncel yaşamına kolayca girmiştir. Sayısal (dijital) fotoğraf öncesinde çok uzun yıllar analog makina ve filim kullanan fotoğrafçılar, kolaylıkla eski alışkanlıklarından vazgeçemediler. Ama bir süre sonra onlar da, yavaşca da olsa sayısal/dijital fotoğrafa geçmek durumunda kaldılar. Çünkü yeni sayısal sistem çok daha kolaylıklar sunuyordu. Hele yeni başlayanlar için sayısal/dijital sistem çok daha kolay ulaşılır oldu. Fotoğrafın kolay ulaşılır ve her an el altında bulunan sayısal özelliği ve çok düşük maliyeti nedeniyle çok yoğun tüketildiği bir durum yaşanıyor. Hergün internet paylaşım sitelerine binlerce, milyonlarca görüntüyü yükleniyor! Bunları, fotoğrafı tam bilmeyenlerin “fotoğraf” olarak görmesi ve izlemesi, gerçek fotoğraf adına kaygı vericidir. Günümüzde fotoğrafa başlamak basit bir makina veya bir cep telefonuyla bile mümkün olabilmektedir.

Fotoğrafa ilk başlayan ya da fotoğrafta daha ileri düzeylere ulaşmak isteyen her fotoğrafçının en önemli iki konusu olacaktır: eğitim ve ekipman. Herhangi bir fotoğraf makinası ile tabii ki herhangi, sıradan fotoğraflar çekilir. Ama üretilen fotoğrafların kaliteli, doğru ve güzel olması istenirse, doğru bir eğitim ve doğru ekipman çok önem kazanır. Bu konularda, çevremizde fotoğrafla ilgili birkaç(!) bilgisi olanlar değil, gerçek anlamda bir bilen bulunmalıdır. Fotoğraf makinası satan bir mağazadaki satıcının sınırlı bilgisine dayanarak ve belki güvenerek(!) ekipmana karar vermek yanlış olacaktır. Hele görmeden, dokunmadan, denemeden, internet üzerinden bir fotoğraf makinası ya da ekipmanı almak hiç de doğru olmayacaktır. Kesinlikle araştırılmalı ve yeterli inceleme ve denemeler yapıldıktan sonra karar verilmelidir. Satın alınan ekipman, ciddi anlamda çalışılmalı ve tüm detayları en kısa zamanda denemelerle, uygulamalarla öğrenilmelidir. Kullanımı tam olarak bilinmeyen hiç bir araç tam randımanlı kullanılamaz ve doğru sonuçlar elde edilmesi olanaksızdır. Bu nedenle, doğru ekipmana sahip olduktan sonraki ilk işimiz, doğru bir fotoğraf eğitimi almak olmalıdır.

Fotoğrafa ilgi duyan bir insanın, basit bir makinayla fotoğraf dünyasına ilk adımı atması çok kolaydır; zevkli ve güzeldir de.. Ama fotoğraf dünyasına girildikten sonra bir eğitim sürecinin başlaması gerekir. Bu sürecin nerede başlayacağını ve nasıl devam edeceğini maalesef fotoğrafa her yeni başlayan bilemez. Bu durumda olanlar için fotoğraf dernekleri, fotoğrafı doğru öğrenmek için doğru bir adres olacaktır. Hızla yayılmakta olan fotoğraf dernekleri pek çok ilimizde ve hatta ilçelerimizde bulunmaktadır. Bilinmeyen bir ortamda rehbersiz hareket etmenin zorluğu bilinen bir gerçektir. Fotoğrafa başladıktan sonra, bireyin kendisini yazılı ve görsel araçlarla eğiterek, geliştirerek bir düzeye gelebilmesi de olasıdır ama bu herkes için kolay olmayabilir. Bu nedenle gelişme sürecinin bir rehber kişi veya kurumla yaşanması daha uygun olacaktır. Fotoğraf konusunda eğitim, yeterli ve yetkili kurumlardan, örneğin fotoğraf derneklerinden gönül rahatlığıyla ve güvenle alınabilir. Bir kurum niteliği olmayan adresler, ticari amaçla yanlış adres olabilmektedirler. Yaşamın temelinde çok ciddi bir önemi ve değeri olan eğitimin, fotoğrafa yeni başlayan kimseler için de aynı öneme sahip olduğu unutulmamalıdır. Tabii ki eğer doğru ve güzel fotoğraflar üretmek isteniliyorsa...

Fotoğraf bilginizi ilerletme ve geliştirme sürecini; “neyin ne olduğu”nu anlamak, ve gerekli bilgileri öğrenmek, kazanmak amacıyla kendinizi ciddi anlamda yetiştirmek zorundasınız. Ya da doğru ve yeterli bir fotoğraf eğitimi almanız gerekir. Aslında, yaşamın bir okul ve her insanın da yaşamı boyunca bir öğrenci olması gerektiği gerçeğinden hareket edilirse, ilgi alanlarımızdaki her konunun, yaşamımız boyunca öğrencisi olacağımız da açıkça anlaşılır. Bu nedenle, fotoğrafa yeni başlayan bireyin fotoğraf dünyasındaki gelişme süreci, kendi azim ve kararlılığı ölçüsünde gerçekleşebilecektir. “Yaşam boyu öğrencilik” her konu için harika bir deyiştir. “Ben yaptım, bu konu bu kadar!” demek çok kolay olmamalıdır! Fotoğraf için de, yaşamlarımızın her konusu için de bu kural geçerli olmalıdır. Çalışmayı ve başarmayı seven bir fotoğrafçı, bir dersi başarma titizlik ve özeniyle fotoğrafı da ciddiye alacak ve eğitim ve gelişme süreçlerini yaşayarak; doğru, başarılı ve güzel fotoğraflar çeken bir konuma gelebilecektir.

Mahmut Özturan
www.mahmutozturan.net
Facebookta Paylaş
 

Angora Sanat
ANGORA SANAT Türkiye'nin Kültür, Sanat ve Yaşam Portalı - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
Web Tasarım Web Hosting Ankara : GLOBALNET