Altamira Mağarası

Kuzey İspanya’da Santander yakınlarında, tarihöncesine ait önemli resimlerin bulunduğu mağara. Kayalar oyularak oluşturulmuş çizimlerin bizon, geyik, vahşi boğa ve diğer hayvan resimlerinin, paleolitik çağa ait olduğu saptanmıştır. 1879 yılında Marcolino de Sautuola adlı bir arkeolog tarafından keşfedilen mağaradaki resimler önce, bir hile olarak yorumlandı. Fransa’nın güneyinde tarihöncesi devirlere ait başka mağaralar bulunduktan sonra, Fransız Bilimler Akademisi, Altamira Mağarası’nı tarihöncesine ait bir mağara olarak kabul etti.

Altamira'nın 1879 yılında İspanyol arkeolog Marcelino Sanz de Sautuola tarafından keşfi arkeologlar tarafından büyük bir tartışmayı da beraberinde getirmiştir. Çünkü tarih öncesi çağlarda yaşayan insanların böyle mükemmel çizimleri yapabilecek yetenekte olduğuna inanılmamaktaydı. Gabriel de Mortillet ve Emile Cartailhac öncülüğündeki Fransız uzmanlar Sautuola'yı resimlerin yüksek sanatsal kalitesi ve hiç bozulmamış yapısı nedeniyle sahtekarlıkla bile suçlamış, pek çok akademisyen resimlerin Sautuola'nın isteğiyle dönemin sanatçılarından birine yaptırıldığını ileri sürmüştür. Ancak 1902 yılında tarih öncesi çağlara ait başka resimlerin bulunması

Altamira Mağarası ile ilgili karşı tezlerin geri çekilmesini sağlamıştır. Ayrıca aynı yıl Emile Cartailhac yayınladığı makalesinde hata yaptığını itiraf etmiştir. 1902 yılında resimlerin orjinalliğinin kabulüyle tarih öncesi dönemde yaşayan insanlara ait algı da değişmiştir.
RESİMLERİN BÜYÜK BOYUTLARI İÇİN RESMİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...
Facebookta Paylaş
 

Angora Sanat
ANGORA SANAT Türkiye'nin Kültür, Sanat ve Yaşam Portalı - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
Web Tasarım Web Hosting Ankara : GLOBALNET