Pablo Picasso

Pablo PicassoGülü ahşapla buluşturdular.

Isparta Belediyesi Ahşap Oymacılığı ve El Sanatları Atölyesi'nde 32 usta ve 1 ustabaşı, daha çok Isparta'nın sembolü gülün desenleri üzerine yoğunlaşıyor.

Osmanlı ve Selçuklu dönemlerine ait mimari desenlerle 2010 yılında işe başlanan atölyede, ağırlıklı olarak ahşapla gül buluşturuluyor. Yapılan ayna, çerçeve, takı kutuları, sandık, sandalye, koltuk, kapı ve pencere pervazları, panjur, tabak, anahtarlık gibi ürünlerde gül motifleri ahşaba işleniyor.

Atölye ustalarından Şükrüye Bağır, "Yaptığımız işleri 1 günde ürettiğimiz de üzerinde 1, 1,5 ay çalıştığımızda oluyor. Parçanın büyüklüğüne, desenine göre değişiklik gösterilebiliyor. Desenleri arkadaşlarımız çiziyor. Gül desenlerini gerçek, orijinal güllerden esinlenerek yapıyorlar. Bu şekilde değişik ürünler yapıyoruz" diye konuştu.

Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın ise atölyenin şehrin simgesi gülün ahşapla buluşturulması amacıyla kurulduğunu vurgulayarak, aynı zamanda kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarının canlandırıldığını ifade etti.
Günaydın, atölyede yapılan ürünlerin IYAŞ Alışveriş Merkezi'ndeki belediye satış mağazasında halkın beğenisine sunulduğunu belirtti.


Linki: http://www.hurriyet.com.tr/kultur-sanat/25633671.aspFacebookta Paylaş
 

Angora Sanat
ANGORA SANAT Türkiye'nin Kültür, Sanat ve Yaşam Portalı - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
Web Tasarım Web Hosting Ankara : GLOBALNET