Andre Derain (1880-1954)

 

Fransız ressam Derain, bugün hakettiği üne sahip değilse, kendini tek bir akıma adamayıp, içinden gelen her tekniği özgürce denemesindendir. “Derain” ismini telafuz ederken, içinizdeki Fransızı konuşturmanız gerekli, tam aksanlı Dö-ha vurgusuyla okumayı gerektiriyor.


Derain , resim tarihinde Matisse ile birlikte Fovizm’in kurucusu olarak geçiyor. Matisse ile birlikte birbirlerine olan hatırları çoktur zannediyorum. Matisse, resim konusunda çok yetenekli olduğuna inancıyla, Derain’nın ailesi ile görüşüp, onu mühendis olmaya zorlamamalarını, ressam olmasına izin vermelerini istemişti. Derain de Matisse’in aklına uyup, sonu Fovizm’i keşfetmeye varacak çalışmalarda yer almıştı.


Derain öncelikle sıkı bir Louvre hayranıydı. Yani o modern akımlarda gezinirken, klasik sanatı asla dışlamamıştı. Başlangıçta da söylediğim gibi özgür resim yapıyordu. Örneğin Londra’da yaptığı bir seri resim, Monet’den sonra Londra’ya bakan en farklı ve özgün gözdür. Bugün Derain’nın sadece Londra resimleri için bile sergi düzenlenir.


Derain’nın resimlerine bakarken Cezanne, Signac, Picasso ve hatta Kees van Dongen’i bile anımsayabilirsiniz. Midnight in Paris filminde, onun da oynaması gerekirdi aslında. O dönemlerde Stein’nın evinde fikir alışverişinde bulunanlar arasında Derain da vardı. Bu Derain’nın zaman içinde post-impressionist, kubist, pointilist olabilmesindendir.


Resim kariyerine başlamadan önce 3 yıl kadar askere giden Derain, 1. Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle 4 yıl savaşta kalmıştı. Döndüğünde daha farklı bir dünya onu bekliyordu. Resim dışında alanlarda da başarılı oldu, fazlasıyla kübik heykeller yaptı, bir bale gösterisi için kostüm bile tasarladı. Ödül kazandı, Amerika, Almanya ve İngiltere gibi sanat açısından önemli ülkelerde sergiler düzenledi. 74 yaşında, bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Ölümü son derece üzücü olsa da, hayatını uzun ve başarılarla dolu yaşadı.

http://gunde1resim.com

                           
Facebookta Paylaş
 

Angora Sanat
ANGORA SANAT Türkiye'nin Kültür, Sanat ve Yaşam Portalı - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
Web Tasarım Web Hosting Ankara : GLOBALNET