Richard Clayderman

Richard Clayderman (d. 28 Aralık, 1953, Paris) Gerçek adı Philippe Pagès olan Fransız piyanist.
Piyano öğretmeni olan babasından çok küçük yaşta ders almaya başladı. Kendi deyişiyle, altı yaşındayken, konuşabildiğinden daha iyi nota okumaya başladı.

On iki yaşında Paris Konservatuarı Müzik Bölümü'ne girdi ve ilk ödülünü on altı yaşında kazandı. Kariyerini klasik piyano üzerinde geliştirmeye karar vermişken babasının aniden hastalanması nedeniyle, maddi nedenlerle çağdaş müziğe döndü. Hayatını kazanmak için banka memuru olarak çalışmaya başladı ve Fransa'nın Johnny Hallyday ve Michel Sardou gibi tanınmış pop şarkıcılarına eşlik etti.
Philippe Pagès' olan adını Richard Clayderman olarak değiştirdi.Ballade pour Adeline 38 ülkede 22 milyon adet sattı.

Klasik ve pop standardında romantik stilde 1,200 melodiyi müzik piyasasına kazandırdı. Dünya çapında yaklaşık 90 milyon satış rakamına ulaştı. 267 altın 70 platin plak ödülüne ulaştı. Normandia'da karısı Christine, oğlu Peter ve kızı Maud ile yaşamaktadır.

Geceleri bana yarenlik eden, eşsiz piyano ezgileri, kulağımda kulaklığım, uykum daha gelmemişken ona yavaşça eşlik ederim, parmaklarım havada sanki piyona çalıyormuşçasına savrulur. Sonra yavaşça uykum gelir, bilmem nerde başka başka hayallerde yüzerim, içime bir umut dolar, sanki yatakta değilmişim de, Himalaya Dağlarının eteğindeymişim, sanki odamda değilmişim de, bulutların arasından sızan gün ışığının içine yolculuk ediyormuşum gibi, ben o anda ne ben olurum, ne de başka bir şey… Ah! Şu ezgiler, inişler çıkışlar, duygularıma dikte eden armoniler, Ah! Clayderman. Ah! Eşsiz Piyanonun, eşsiz üstadı.Linki: http://benimrehberim.blogspot.com/2011/04/richard-clayderman.html

Linki: http://tr.wikipedia.org/wiki/Richard_ClaydermanFacebookta Paylaş
 

Angora Sanat
ANGORA SANAT Türkiye'nin Kültür, Sanat ve Yaşam Portalı - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
Web Tasarım Web Hosting Ankara : GLOBALNET