Tedavi İçin "Tarantella"Güney İtalya'ya özgü, kökü çok tanrılı eski Roma İmparatorluğu'na dayanan halk müziği ve o müzik eşliğinde çıplak ayak edilen dans. İtalya'da çılgın bir moda, toplu bir histeri halini almıştı. Halk bu çılgınlığın tarantula adlı örümceğin sokmasıyla ortaya çıktığına ve sokulanların ancak bu dansı yaparak iyileşebileceğine inanıyordu. Gerek dansın, gerek örümceğin adı İtalya'daki Taranto kentinin adından türetilmişti.


Tarantula zehrinin niteliğinin gün be gün hatta saat be saat değiştiğine inanılıyor, çünkü ısırılan kişilerin hareketleri gün be gün saat be saat değişiklik gösterebiliyor: Örneğin kimi kasıklarını tuta tuta gülerken kimi aralıksız hıçkırıyor, kimi durmamacasına ağlarken kimi top atsan uyanmayacak bir uykuya dalıyor. Kimi kusuyor, kimi terliyor, kimi titriyor.


Kuduran, öfke ve şiddetle yanıp tutuşan olduğu gibi yerinden kıpırdamaktan aciz, külçe gibi kalan ya da bülbül gibi şakıyanlar da var. Bunun dışında renklerin de önemi yadsınır gibi değil. Kimi kırmızıya hassas, kimi maviye, kimi sarıya. Kırmızıyla kuduran maviyle sakinleşebiliyor, yeşille dağılan sarıyla düzeliyor.


Bazı vakalarda hastalık 40 -50 yıl sürebiliyor. Eski çağlardan beri söylenegelense, hastalığın tek tedavisinin müzik olduğu. İnanış o ki, müzik tarantula ısırığına maruz kalan kişinin ruhunu uyandırıyor ve onu sarsarak kendine getiriyor. Yeter ki dans etsin. Durmamacasına, günlerce, haftalarca, aylarca, ölesiye dans etsin. Onu sokan örümcek ölüp de ruhu azat olana dek dans etsin. Çağımızda bu hastalığın adına histeri diyor çoğu ruhbilimciler. Çoktanrılı eski Roma'da bir dönem çılgılık boyutuna varan, ortaçağda Hıristiyanlığın yayılmasıyla kilise tarafından yasaklanan ama bütün eski inanışlar gibi süren, sürdürülen, giderek de yerleşik düzene başkaldırı niteliği alan bir müzik ve o müzik eşliğinde yapılan dansa verilen ad Tarantella.


Isırılan herkes kendince coşsun, başkaldırsın, tamam desin, hayatı iliklerinde hissetsin.
Yeter ki boyun eğmesin, yeter ki kabullenmesin, yeter ki yeter desin.


Temelinde iyileştirici bir görevi olan bu müzikler günümüzde artık folklorik bir eğlence kaynağı olmanın ötesine gidemese de geçmişe doğru çok güzel bir gezinti yapmamızı olanaklı kılıyor. Tozlu müzik tarihi yapraklarına güzel ve güncel bir ışık hüzmesi.


Tarantella, bugün Capri ve Sorrento’ya özgü bir folklor dansıdır. 6/8′lik, hareketli ve kıvrak tempoludur. Çiftler hâlinde oynanır. Bazı bestecilerin (Chopin, Liszt, Weber) yapıtlarında da yer almıştır.

 

 

Facebookta Paylaş
 

Angora Sanat
ANGORA SANAT Türkiye'nin Kültür, Sanat ve Yaşam Portalı - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
Web Tasarım Web Hosting Ankara : GLOBALNET