Yıldız Moran

Yıldız MoranYıldız Moran

(1932 – 1995) 1932 yılında İstanbul’da doğdu. Ahmet Vahit
Moran'ın kızı, ünlü şair Özdemir Asaf’ın eşidir. Türkiye'nin akademik eğitim almış ilk kadın fotoğrafçısıdır. 1951'de Robert Koleji'nden mezun oldu. İngiltere Bloomsbury Teknik Koleji ve Ealving Teknik Kolejinde fotoğraf eğitimi aldı. İngiltere de ünlü fotoğraf sanatçılarının asistanlığını yaptı. İlk sergisini 21 yaşındayken Cambridge’te açtı. Doğudan gelmiş Türk kızının 25 fotoğrafı bir gün içinde satılıverdi. 1982 yılında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Fotoğraf Enstitüsü Onur Üyesi oldu. Değil kadınların, erkeklerin bile rahat dolaşamadığı yerlere giderek; kasabaları köyleri gezdi, hayata dair ne varsa görüntüledi. Ruhunu kattığı fotoğraflarında şiirsellik ve estetik, mükemmelliğin sırrı belki şu sözlerinde gizlidir: “Şair hangi vezinle, hangi kalıpla şiir yazmayı seçip, içeriği dolduracaksa, fotoğrafçı da kendine en uygun fotoğraf makinesini bulmakla yükümlüdür. Her iki dalda da sonuçta şiirsellik, estetik yoksa başarısızdır.”
Yıldız Moran Yıldız Moran
Yıldız Moran, Türkiye’nin fotoğraf tarihi içinde tozlanmış isimlerden biri… İsmini duyduğumda kim olduğunu ne iş yaptığını falan bildiğim yoktu. Okuyup araştırınca farkettim ki ülkenin en birikimli fotoğrafçılarından biri var karşımda, hem de bir kadın. Üstelik fotoğrafçılık üzerine ülkemizde ilk defa akademik eğitim yapmış bir kadın…
Moran, Londra’da fotoğraf üstüne eğitim almış, ilk sergisini burada açmıştır. Birden fazla ülke gezmiş; fotoğraflar çekmiştir. Daha sonra 22 yaşında Türkiye’ye geri dönmüştür. Ardından dayısıyla birlikte Anadolu’yu karış karış gezmiştir. 12 senelik aktif fotoğrafçılık kariyerine ise başka bir tutkusu için geri plana atmıştır. Moran, ünlü ve bana göre en özgün şairlerden biri olan Özdemir Asaf’la evlenmiştir. Kısa ama başarılı fotoğraf kariyerine neden geri dönmediği tam olarak bilinmemektedir. Ama bilinen şu ki Yıldız Moran fotoğrafçılık tarihinin tozlanmış isimlerinden biri de olsa kendi zamanının en has kadınlarından biri olmuştur. Gerek teknik alt yapısı gerekse sanatsal yönüyle… Teknikteki engin bilgisini kullanarak fotoğrafı “sanatsal” olarak işlemiştir. İnsanı derinlemesine çeken fotoğraflar çekmiştir.


Linki:  http://www.on5yirmi5.com/biyografi/kultur-sanat/gorsel-sanatlar/115048/yildiz-moran-kimdir.html
Linki: http://beklebizi.com/bir-kadin-fotografci-perada-yildiz-moran/


Facebookta Paylaş
 

Angora Sanat
ANGORA SANAT Türkiye'nin Kültür, Sanat ve Yaşam Portalı - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
Web Tasarım Web Hosting Ankara : GLOBALNET