Bir Sanat Duayeni ‘Kayıhan Keskinok’ / Ömer Asaf Tosun


Neden Fotoğraf Çekiyoruz
Ömer Asaf Tosun’un objektifi ve yorumlarıyla; bir sanat duayeni, Kayıhan Keskinok’un atölyesinden  izlenimleri 06 Kasım  2012 Salı günü saat 19:00’da Fotoğraf Sanatı Kurumu salonunda izleyebilirsiniz.

Ömer Asaf Tosun’un  bu çalışmaya ilişkin olarak açıklaması:

BİR SANAT DUAYENİ ‘KAYIHAN KESKİNOK

Kayıhan Hoca'nın o kocaman yüreğini bu küçük sayfaya sığdırmak elbette mümkün değil ama kısaca şunları yazabilirim.

1923'de İzmir'de doğdu.Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümünü bitirdi.İsviçre hükümetinin bursuyla 1960 yılında Lausanne Ecole des Beaux-Arts'da çalıştı.1963-68 arasında öğretmenlik yaptı.TRT Ankara Televizyonu Artistik Hizmetler Birimi'nde dekoratörlük ve müdürlük görevlerinde bulundu.Yurt içindeki kişisel sergilerinin yanı sıra, yurt dışı karma devlet sergilerine katıldı.İzmir ve Ankara müzesinde,Pociteli kenti Sanatçılar Kolonisi müzesinde,TBMM'de ve diğer resmi kuruluşlarla, özel kolleksiyonlarda yapıtları bulunan sanatçı, 1982 yılından beri Galeri Sanatyapım'daki kendi adını taşıyan atölyeyi yönetmekte ve serbest sanatçı olarak çalışmaktadır.

Son zamanlarda yerli yersiz herkes için kullanılan "duayen" sözcüğünü, bu gösterimin adına özellikle taşıdım. Çünkü Kayıhan Hoca'nın bu sözcüğün karşılığını dolduran ender insanlardan biri olduğunu biliyorum. Fotoğraf gösterisini hazırlarken beni en çok etkileyen şey ise şu oldu. Kayıhan Hoca geçtiğimiz yaz ayları boyunca çeşitli ve ciddi sağlık sorunları nedeniyle aylarca hastanede yatmak zorunda kaldı. Doktorlar kendisini daha fazla yormamasının ve uzun süre dinlenmesinin şart olduğunu söylediler. O ise ayağa kalkar kalkmaz Galeri Sanatyapım'daki atölyesine koştu ve hiçbir şey olmamış gibi öğrencileri için çırpınmaya, kaldığı yerden devam etti.

Yarınlardan umutluysak; bunu en çok Keskinok ve arkadaşlarının bu ülkenin sanat fidanlarına, ter olarak döktükleri suya borçluyuz. Yetiştirdiğin binlerce öğrencin adına sonsuz teşekkürler "büyük usta"...

Ömer Asaf Tosun

Facebookta Paylaş
 

Angora Sanat
ANGORA SANAT Türkiye'nin Kültür, Sanat ve Yaşam Portalı - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
Web Tasarım Web Hosting Ankara : GLOBALNET