"Uyuyanlar ve Rüyaları" - Kadir Öztoprak

Mustafa Ayaz Vakfı Plastik Sanatlar Müzesi
Tarih:18.10.2012 - 11.11.2012

Mustafa Ayaz Vakfı Plastik Sanatlar Müzesi        
www.mustafaayazmuzesi.com
Adres : Ziyabey Cad. No: 25 Balgat Ankara
Telefon :             312-285 8998

Kadir Öztoprak
1976 Ankara doğumlu, ilk ve orta öğrenimini Ankara'da tamamladı. 1998 yılında Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü'nü kazandı ve 2002 yılında Resim ana sanat dalından mezun oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığında görev yapmakta, Resim çalışmalarını Ankara'da kendi atölyesinde sürdürmektedir.

Uyuyanlar ve Rüyaları
Kadir ÖZTOPRAK, sanatsal çalışmalarında yaşamın ve izlerinin getirdiği bir alt yapı ile kendi ve çevresiyle ilgili yaşanmışlıkları (nı), içsel çalkantıları (nı) imge ve birazda romantizm kokan rengin ve lekenin gücü ile şiirsel bir dille aktarmaktadır. Ayrıca; Kültür ve Turizm Bakanlığındaki görevi gereği yer aldığı müze teşhir tanzim çalışmalarında gördüğü, dokunduğu etnografik ve arkeolojik eserlerin biçim, renk, motif bakımından yansımalarını resimlerinin bir köşesinde, figürlerinde ya da fonunda görmek mümkündür.
Bu bağlamda yaptığı son dönem çalışmaları “Uyuyanlar ve Rüyaları” adını verdiği birbirini tamamlayan iki seriden oluşmaktadır. Bu uzun soluklu serinin serüveni Grillpazer’in “Biz uyuyunca rüyalar uyanırlar” sözü ile başlar.
“Uyuyanlar” konusuna yaklaşımında, insan yaşamının üçte birini geçirdiği uyku hallerine, bağımsız bir gözle tanıklık söz konusudur. Uyku, soyut dünyanın gerçekliğine açılan kapısının anahtarı olarak, tuvallerindeki kurgunun temeli olmuştur.
“Rüyalar” da ise insanın somut dünyada bastırdığı duyguları ve düşünceleri ile yüzleştiği anlar imgelenmiştir. Bu anlar (duygular ve düşünceler) betimlenen çerçeve içinde o kadar müdahalesiz bir şekilde vuku bulmuştur ki izleyende masalsı bir his uyandırmaktır.

Facebookta Paylaş
 

Angora Sanat
ANGORA SANAT Türkiye'nin Kültür, Sanat ve Yaşam Portalı - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
Web Tasarım Web Hosting Ankara : GLOBALNET