"Kent Duvarlarının Yarım Yüzyılı" Burhan Doğançay Retrospektif Sergi


Açılış Tarihi, 23.05.2012 / Çarşamba
Kapanış Tarihi, 23.09.2012 / Pazar
Mekan, İstanbul Modern Sanat Müzesi
Adres, Meclis-i Mebusan Cad.Liman İşletmeleri Antrepo
Karaköy Beyoğlu,  İstanbul / Türkiye
Telefon, 212-334 73 00
İnternet Adresi    http://www.istanbulmodern.org
# Pazartesi günü hariç her gün 10:00-18:00 (Perşembe 10:00-20:00) saatleri arasında gezilebilir. # 
 

Burhan Doğançay, 1960'lı yılların başından bugüne duvarlar aracılığıyla modern ve çağdaş kent kültürünün toplumsal, kültürel ve politik dönüşümünü araştırıyor. Bir kent gezgini olarak yarım yüzyıldır dünyanın farklı şehirlerindeki duvarların izini sürüyor. Afişlerden sloganlara, cinsel içerikli mesajlardan ciddi gazete kupürlerine kadar zamanın her türlü müdahalesine açık bu yüzeyleri bir antropolog gibi inceliyor. Farklı üslup ve tekniklerle şekillenen resimleri, popüler kültürün ikonları, politik semboller ve işaretlerle hem tarihsel hem de güncel bir zemine oturuyor.


Kent Duvarlarının Yarım Yüzyılı

Burhan Doğançay Retrospektifi, sanatçının son 50 yıllık çalışmalarının bir dökümü niteliğini taşıyor. Doğançay’ın 14 ayrı dönemini ve dünyanın farklı koleksiyonlarında yer alan çalışmalarını izleyiciyle buluşturan sergi için hazırlanan katalogdaki görsellere eşlik eden metinler, sanatçının kariyerinin tüm gelişim evrelerini açıklayarak birikimine farklı bir perspektif getiriyor. Biyografik belgeler ve fotoğraflar Doğançay’ın kent gezgini kimliğini hatırlatıyor. Küçük boyutlu çalışmalardan, büyük boyutlu tuvallere ve duvar yüzeyinden taşan enstalasyonlara, farklı malzeme ve arayışların peşindeki yapıtlar, sanatçının çalışma biçiminin arka planını gözler önüne seriyor.


Münih merkezli yayınevi Prestel’in yayınlayacağı ve dünya çapında satışa sunacağı katalog, Doğançay’ın yapıtlarının geniş bir kitle ile paylaşılmasını sağlıyor. Sergi küratörü Levent Çalıkoğlu, Tarihin Kaydı ve Duvarlarin Anatomisi adlı katalog metninde sanatçının 50 yıllık sanat kariyerini anlatıyor. Southhampton Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden Profesör Brandon Taylor ve Art in America dergisi Editörü Richard Vine’ın yazdıkları yeni makalelerin yanı sıra Yazar, Editör ve Grafik Tasarımcı Clive Giboire’ın Doğançay’ın tüm serilerini analiz eden açıklayıcı metinleri de sanatçının geliştirdiği ve çalışma biçimine dahil ettiği teknikleri inceliyor.


Küratör: Levent Çalıkoğlu

Facebookta Paylaş
 

Angora Sanat
ANGORA SANAT Türkiye'nin Kültür, Sanat ve Yaşam Portalı - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
Web Tasarım Web Hosting Ankara : GLOBALNET