Suna Kan Konseri/İstanbul

Suna Kan Konseri/İstanbulSuna Kan Konseri/İstanbul

Tarih: 26 Şubat 2014 Saat: 20:00
Martı İstanbul Hotel, İstanbul

Keman virtüözü Suna Kan ve piyanist Cana Gürmen’den, 26 Şubat'ta Martı İstanbul Hotel'de Grieg şöleni…
Dinletinin ardından gazeteci-yazar Zeynep Oral sanatçılarla söyleşecek.  

Suna Kan, beş yaşında kemana çalmaya başlayarak Ankara’da W. Gerhart, C. Back, L. Amar ve İ. Albayrak’la çalıştı. Dokuz yaşında verdiği ilk konserinde Mozart ve Viotti’nin konçertolarını çalan Kan, 1948’de 6660 sayılı yasa kapsamına alınarak Paris’e gönderildi. G. Bouillon’un öğrencisi olarak öğrenim gördüğü Paris konservatuvarını 1952’de birincilik ile bitirdi. Sanatçı 1954 Geneva Yarışması’nda birincilik, 1955 Viotti Yarışması’nda birincilik, 1956 Münih Yarışması’nda ikincilik ödüllerini kazandı.1957 yılında katıldığı M.Long-J.Thibaud Uluslararası yarışmasında Paris şehri ödülünü aldı.
Suna Kan, Kertesz, Lessing, Matzerath, Mehta, Iwaki, Rosbaud, Friedler, Suskind, Fremeaux, Plasson ve Sebastian gibi şefler yönetimindeki seçkin orkestralarla konserler verdi. Menuhin, Fournier, Navarra, Riddle, Bezrodni gibi ünlü yorumcularla birlikte çaldı. Avusturya, Belçika, Çin Halk Cumhuriyeti, İngiltere, Etiyopya, Fransa, Almanya, Amerika, Hollanda, Macaristan, İran, İtalya, Kenya, Norveç, Romanya, ispanya, İsviçre, İsveç, Birleşik Arap Emirlikleri, eski SSCB, Şili, Brezilya, Arjantin, Meksika, Paraguay, Uruguay ve Venezüella’da konser ve resitaller verdi.

Fransa Hükümeti tarafından kendisine “Chevalier dans l’ordre National du Merite” nişanı verildi. Daha birçok ödül ve madalya ile onurlandırılan sanatçı,1977 yılında Şef Gürer Aykal’la birlikte Ankara Oda Orkestrasının kurulmasına öncülük etti. Gerek başkemancı, gerek solist olarak dokuz yıl boyunca yurt içi ve yurt dışında 100'den fazla konser verdi.

Geniş bir repertuvara sahip, çağdaş keman edebiyatına ve özellikle Türk bestecilerin yapıtlarına programlarında yer vermeyi ilke edinen Suna Kan, Türk sanatına katkısı ve üstün hizmetlerine karşılık 1971 yılında Türk Hükümeti’nin sanatçılara verdiği en yüksek unvan olan Devlet Sanatçılığı unvanıyla onurlandırılmıştır.

Cana Gürmen
Piyano eğitimine küçük yaşta İstanbul Belediye Konservatuarında, Prof. Ferdi Statzer’in sınıfında başlayan Cana Gürmen, ilk oda müziği konserini 10 yaşındayken keman çalan kardeşi ile verdi. Eğitimi sürecinde Salzburg Mozarteum Müzik Akademisi’nde Prof. Scholz, Prof. Zecchi ve Prof. Engel’in kurslarına katıldı, Prof. Margulis ve Prof. Zaritzkaya ile perfeksiyon çalışmaları yaptı.  

Konservatuvardaki çalışmalarını Prof. Meral Yapalı ile tamamlayan Gürmen, 1977 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Yüksek Piyano Bölümü'nü dışardan sınavlara girerek birincilikle bitirdi ve aynı yıl İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na öğretim üyesi olarak atandı. Bu görevin yanı sıra solistlik kariyerine de başlayan sanatçı, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde, yurt dışında birçok ülkede ve uluslararası festivallerde verdiği konserlerle büyük başarı sağladı.

Oda müziği dalında Kemancı Saim Akçıl ve devlet sanatçıları Suna Kan ve Ayhan Baran ile yaptığı uzun soluklu çalışmalar Gürmen’in Türkiye’nin en geniş repertuvarlı piyanistleri arasında anılmasını sağladı.

Kan ve Gürmen 1998 yılından beri keman-piyano ikilisi olarak uluslararası festivallerin yanı sıra, katıldıkları yöresel festivaller ve Türkiye’nin birçok şehrinde verdikleri konserlerle klasik müziğin yaygınlaşmasına hizmet etmeye devam etmektedir.

Program:
Grieg Sonat No: 3, do minör

bilet için biletıx....


Facebookta Paylaş
 

Angora Sanat
ANGORA SANAT Türkiye'nin Kültür, Sanat ve Yaşam Portalı - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
Web Tasarım Web Hosting Ankara : GLOBALNET