Yunus Emre Oratoryosu

Yunus Emre Oratoryosu

Yunus Emre Oratoryosu

Tarih:07 Haziran 2013 20:30
Yer:CRR Konser Salonu, İstanbul

Bilet Fiyatları:
1. Kategori - 80.00 TL
2. Kategori - 60.00 TL
3. Kategori - 30.00 TL
4. Kategori - 15.00 TL


Yunus Emre’nin çağları sınırları aşan hümanizmini ve evrensel hoşgörü mesajını dünyaya duyurmak için geçtiğimiz yıl  Amerika Birleşik Devletlerinde Yunus Emre Oratoryosu konserlerini gerçekleştiren Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), bu muhteşem oratoryo eserini, kuruluşunun 20. yılında bu kez Türkiye’deki sanatseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nin farklı eyaletlerinden Yunus Emre Oratoryosu konserleri için bir araya getirilen Amerikalılar'dan oluşan 80 kişilik Jonathan Griffith Singers Korosu’nun yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Cemal Reşit Rey Orkestrası’nın sahne alacağı konserler, Haziran ayında Eskişehir, Ankara ve İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Türkiye konserlerinde, New York‘da gerçekleştirilen konserden ilham alarak, Yunus Emre’nin daha önce bestelenmemiş olan "Haktan Gelen Şerbeti" isimli şiirini besteleyip TÜRKSOY’a hediye eden Grammy Ödüllü sanatçı Christopher Tin’in yeni eserinin Dünya Prömiyeri de yapılacak.
Eseri Türkçe seslendirmek için haftalarca çalışan Jonathan Griffith Singers Korosu, gerek konser öncesinde gerekse sonrasında Türkçe’ye, Türkiye’ye ve özellik Yunus Emre’ye dair pek çok şey öğrendi. Türkiye’de gerçekleştirilecek olan turne için oldukça heyecanlı olan koro üyelerinin bir çoğu Yunus Emre Oratoryosu konserleri sayesinde Türkiye’yi ilk kez ziyaret edecek.

Ahmet Adnan Saygun’un Türk müziğinin bu alandaki ilk ve en görkemli eseri olan Yunus Emre Oratoryosu, New York’lu ünlü şef Jonathan Griffith ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Rengim Gökmen şefliğinde, 03 Haziran 2013 Pazartesi Günü Eskişehir’de, Osman Gazi Üniversitesi Konser Salonu'nda; 04 Haziran Salı Günü Ankara’da, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu'nda; ve 07 Haziran Cuma günü  İstanbul’da, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda dinleyicilerle buluşacak.
Facebookta Paylaş
 

Angora Sanat
ANGORA SANAT Türkiye'nin Kültür, Sanat ve Yaşam Portalı - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
Web Tasarım Web Hosting Ankara : GLOBALNET