Kapak Fotoğrafı/Ozan Sağdıç


KAPAK FOTOĞRAFI

Günümüzün dünyasında iletişim teknolojisinin çok ileri düzeylere varması, dolayısıyla pazarlama ekonomisinin de zorladığı bir gerçek var: Kapak fotoğrafları, giderek daha önem kazanmakta ve yaygınlaşakta, Yazılı medyanın bu tür fotoğraflara ilgisi arttıkça artmaktadır.

Kapak fotoğrafı denilince aklımıza nasıl bir ürün gelir?  Bunun en çok kullanılan alanı hiç kuşkusuz dergilerdir. Bir tek ülke bazında bile, kimi lokal, kimi ülke kapsamında her hafta, her ay yayınlanan yüzlerce dergi var. Bu veriyi dünya çapında düşündüğümüz zaman, bir yıllık sayının yüzbinleri, milyonları bulacağını hesap etmek hiç de zor olmayacaktır. Talebin çokluğu, fazla üretilip fazla tüketilen bu tür peryodik yayın organlarının  çokluğu ile doğru orantılıdır.

Kapak fotoğrafı konusunda ikinci talep sahibi ortam da kitap kapaklarıdır. Dergiler belirli zamanlarda yayınlandıkları halde, kitap yayını için düzenli bir zamanlama yok. Yayınevlerinin her yıl piyasaya sürdükleri kitapların tümünü göz önüne getirirsek  bu  sayının da başdöndürücü olduğunu görür, anlarız. Bir üçüncü mecra ise  plak-disk gibi sesli yayınların kapakları da diğerleri kadar olmasa da, yine de oldukça yeterli bir talep alanıdır.

Bütün bu yayın organlarının kapaklarında göstermek istedikleri konu, elbette içerikle ilgilidir. Örneğin, bir yelken ya da otomobil dergisinin, bir seyahat ya da tiyatro dergisinin bir siasal derginin konusu nelerse kapaklarında kullanacakları fotoğraflar da hiç kuşkusuz  o konuyla ilgili olacaktır. Çoğu zaman da dergi içinde işlenen bir konunun alımlı ve anlatımı yüksek seçkin bir fotoğrafı olabilir. Ancak geniş kitlelere hitap eden magazin dergileri daha çok kadın fotoğraflarına itibar etmektedir.

Kapak fotoğrafları kimi zaman konuya uygun mevcut fotoğraflardan seçildiği gibi, çoğu kere özel hazırlık gerektiren bir kurguyu öngörür. İşte o zaman, işin kompozisyonu bir takım fantezilere götürülebilir. Önemli olan, ilk bakışta dikkati çekmektir. Dergi ve kitaplar dikine olduğu için kapak fotoğrafının formatı dik bir kompozisyon olmak zorundadır. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir husus da, dergi ya da kitabın başlığının yerleştirilebileceği bir espasın, yani boşluğun, düz bir alanın sağlanmasdır.  Kapak yazıları da genellikle üst tarafta bulunur.

OZAN SAĞDIÇ
Facebookta Paylaş
 

Angora Sanat
ANGORA SANAT Türkiye'nin Kültür, Sanat ve Yaşam Portalı - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
Web Tasarım Web Hosting Ankara : GLOBALNET