Osmanlı Belgelerinde Ankara Sergisi

Ankara Kalkınma Ajansı Ankara’nın başkent oluşunun 91. yıldönümünü çok özel bir sergi ile kutluyor.

13 Ekim 1923'te TBMM'de kabul edilen tek maddelik bir yasa ile yeni Cumhuriyetin Başkenti olan Ankara’nın, başkent oluşunun 91. yılı özel etkinliklerle kutlanıyor. Ankara'yı ekonomik, kültürel ve siyasal açıdan küresel bir başkente dönüştürecek kalkınma stratejilerinin geliştirilmesi vizyonuyla çalışan Ankara Kalkınma Ajansı da, bu çerçevede çok özel bir sergi çalışmasına imza atıyor. Ajans ve Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen “Osmanlı Belgelerinde Ankara” sergisi, Osmanlı İmparatorluğu dönemine ait Ankara ile ilgili birçok belgeyi Ankaralıların ziyaretine açacak.
“Tarihi zenginliğimiz en önemli mirasımız”

Konuyla ilgili bilgi veren Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, açılacak olan sergiyi büyük bir titizlikle hazırladıklarını belirtti. Başkent oluşun yıldönümünün Ankara için çok önemli bir tarih olduğunu söyleyen Şayık, bu özel güne yakışır bir sergi hazırladıklarını dile getirdi. Şayık; “Bizim ülke olarak gençlerimize bırakacağımız en önemli mirasımız tarihi zenginliğimizdir. Biz de Ajans olarak şehrimizin başkent oluşunun yıldönümünde, şehrimizin tarihi zenginliğini hemşerilerimizin ziyaretine açmak istedik. Bu etkinliğin düzenlenmesinde bizimle işbirliği gerçekleştiren Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’ne de çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Birçok farklı alanda belge sergilenecek

13 Ekim tarihinde Milli Kütüphane Sergi Salonu’nda açılışı gerçekleştirilecek olan “Osmanlı Belgelerinde Ankara” sergisinde döneme ait Ankara ile ilgili birçok farklı belge ziyarete açılacak. Belgeler arasında hukuki belgelerden, ticaretle ilgili fermanlara, vergi toplama emirlerinden inşaat izinlerine kadar birçok belge yer alıyor. Sergi 17 Ekim tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.Link : http://www.ankaraka.org.tr/tr/data.asp?id=2251

 

Facebookta Paylaş
 
Angora Sanat
ANGORA SANAT Türkiye'nin Kültür, Sanat ve Yaşam Portalı - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
Web Tasarım Web Hosting Ankara : GLOBALNET