Ankara Sanat Tiyatrosu/Düdükçüler ile Fırçacıların Savaşı

Ankara Sanat Tiyatrosu

08 Haziran Pazar 2014
AST/Ankara
Saat: 17.00

AST Akademi'nin genç yıldızları Aziz Nesin'in ünlü "Düdükçüler ile Fırçacıların Savaşı" güldürüsünü sahneleyecekler

1963'ten beri 50 yıldır perdelerini Başkent'liler için açan Ankara Sanat Tiyatrosu'nda (AST) perdeyi bu kez genç yıldızları açacak. "AST Akademi" öğrencisi genç tiyatrocular, Aziz Nesin'in 1968 yılında kaleme aldığı, "Düdükçüler ile Fırçacıların Savaşı" adlı ünlü güldürüsünü sahneleyecekler.

Genç oyuncuların Pazar günü sahneye koyacakları, Erdem Ulusal'ın yönettiği oyun, Övreke ve Limia adlı iki komşu ülke arasında geçen bir toplumsal hiciv. Aslında iki ülkenin halkları arasında herhangi bir husumet, geçimsizlik yoktur. Dostça yaşayan bu iki ülkenin yöneticileri arasında ise kişisel amaçlarından kaynaklı bir sıkıntı vardır. İlişkileri geren bu sıkıntı nedeniyle iki ülke yöneticileri zaman zaman bir araya gelir, ancak uzun görüşmeler bir türlü sıkıntıların aşılmasını sağlamaz. Bu iki ülkenin dışında bir başka ülke daha vardır. Halk arasındaki söyleyişiyle "tuzu kuru insanların yaşadığı" bu ülke, Zolpon'dur. Oyun da işte, barış ticaretiyle geçinen Zolpon'un, neredeyse savaşın eşiğine gelen Övreke ve Limia'nın arasını bulma çabasını anlatır. Bir salonda buluşan bu iki ülkenin yöneticileri, iyi niyetlerinden, dostluk düşüncelerinden ve birlikte barış içinde yaşama arzularından söz ederler. Ancak konuşmalar uzadıkça karşılıklı suçlamalar başlar, sonuçta da işler çığırından çıkar, bu tartışmayı izleyenler ise tarihin yazdığı en komik savaşa tanıklık eder.

Bütün bunlardan çıkar sağlayan tek taraf ise arabulucu ülkedir. Aziz Nesin'in bugüne de önemli mesajlar taşıyan oyununda anlatılan aslında, tuzu kuruların masa başında verdikleri kararların, tuzu hiç de kuru olmayan insanları nasıl etkilediği, hatta felakete sürükleyebildiğidir. Oyunun mesajı da zaten özetle şudur: "Savaş kazanım değil cehalettir, yaşanan kaza değil cinayettir..."


Facebookta Paylaş
 
Angora Sanat
ANGORA SANAT Türkiye'nin Kültür, Sanat ve Yaşam Portalı - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
Web Tasarım Web Hosting Ankara : GLOBALNET